
Informatyka to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Wiedza informatyczna szeroko wykorzystywana jest w przemyśle oraz niemal wszystkich sferach życia publicznego. Ciągle rozwijające się technologie informatyczne stały się impulsem do rozwoju przemysłu oraz społeczeństwa informacyjnego. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT rośnie w szybkim tempie. Często pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry informatycznej. Dlatego, atrakcyjnej pracy dla dobrze wykształconych informatyków nie zabraknie. Dziedzina Informatyka obejmuje między innymi: algorytmikę, struktury danych, programowanie strukturalne i obiektowe, architektury komputerów, systemy operacyjne, sieci komputerowe, technologie i aplikacje mobilne, inżynierię oprogramowania, systemy baz danych i hurtownie danych, projektowanie systemów informatycznych, grafikę komputerową, technologie Web oraz aplikacje internetowe, programowanie równoległe i rozproszone, bezpieczeństwo systemów informatycznych oraz sieci komputerowych, układy mikroprocesorowe, przemysłowe sieci komputerowe, testowanie systemów informatycznych, elementy sztucznej inteligencji. Głównym celem kształcenia na kierunku Informatyka jest wykształcenie specjalistów posiadających niezbędną wiedzę, umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne do podjęcia pracy w firmach branży IT, bądź wdrażających nowoczesne rozwiązania informatyczne.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Obuchowicz
tel.: (68) 328 2373
pokój 424 w A-2
e-mail: A.Obuchowicz
issi.uz.zgora.pl
- Dynamicznie rozwijający się kierunek studiów umożliwiający realizację oraz rozwijanie własnych zainteresowań.
- Duże zapotrzebowanie na dobrze wykształconych informatyków ze strony przedsiębiorstw.
- Najbardziej popularny kierunek studiów w grupie nauk technicznych.
- Wysoko oceniona jakość kształcenia przez Państwową Komisję Akredytacyjną (wyróżnienie).
- Możliwość poznania nowoczesnych narzędzi, sprzętu oraz technologii informatycznych.
- Zajęcia realizowane przez kadrę posiadającą długoletnie doświadczenie zawodowe.
- Możliwość realizacji zajęć laboratoryjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt oraz komercyjne oprogramowanie firm Microsoft, IBM, CISCO.
- Możliwość realizowania własnych pomysłów w ramach kół studenckich.
- Możliwość realizacji prac dyplomowych we współpracy z zaprzyjaźnionymi firmami branży IT jak również z innymi firmami z regionu.
- Możliwość uzyskania certyfikatów ukończenia akademii Cisco i Microsoft.
- Możliwość studiowania oraz odbywania praktyk studenckich na uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus+.
W ramach specjalności studenci zdobędą umiejętności w zakresie biegłego programowania w językach obiektowych Java oraz C++ na podstawie specyfikacji sporządzonej w notacji UML, programowania wielowarstwowych rozproszonych systemów informatycznych, zgodnie z najnowszymi kanonami stosowanymi w aplikacjach biznesowych, metod cyfrowego przetwarzania sygnałów i kompresji danych dla potrzeb telewizji cyfrowej, metod projektowania i sposobów praktycznej realizacji sprzętowo-programowych cyfrowych mikrosystemów wbudowanych, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych, projektowania i administrowania sieciami komputerowymi i sieciowymi
systemami operacyjnymi, z uwzględnieniem wymiany informacji poprzez sieć Internet, projektowania specjalizowanych cyfrowych systemów informacyjnych z wykorzystaniem języków opisu sprzętu VHDL i Verilog oraz ich bezpośredniej implementacji w rekonfigurowalnych strukturach logicznych, projektowania, konstrukcji i eksploatacji systemów mikroprocesorowych oraz profesjonalnego programowania przemysłowych sterowników logicznych PLC, programowania systemów mikroinformatycznych z wykorzystaniem narzędzi przemysłowych.
Czytaj więcej…
Program specjalności Inżynieria Systemów Informatycznych opracowano pod kątem wykształcenia specjalisty z umiejętnościami w zakresie rozwiązywania zadań inżynierskich z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi sztucznej inteligencji (sieci neuronowych, logiki rozmytej, struktur neuro-rozmytych), projektowania i produkcji gier komputerowych i mediów cyfrowych z uwzględnieniem nowoczesnych technologii oraz wymagań stawianych przez przemysł rozrywki elektronicznej, funkcjonowania systemów ERP oraz wdrażaniem ich w przedsiębiorstwie, planowania i budowania systemów analitycznych oraz funkcjonowania metod eksploracji danych, ukształtowania podstawowych umiejętności związanych z sieciami społecznościowymi, systemami wieloagentowymi oraz metodami analityki biznesowej, nabycia podstawowych umiejętności stosowania równoległych i funkcyjnych technik programowania oraz nabycie umiejętności implementacji programów równoległych w oparciu o tradycyjne wielordzeniowe jednostki CPU jak również procesory graficzne GPU, programowania urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android, zapoznania studentów z systemami telefonii VoIP oraz systemami wideokonferencyjnymi i omówienia protokołów SIP, H.323, RTP i RTCP, zapoznania studentów z zasadami funkcjonowania systemów informacji przestrzennej oraz metodami analizy danych przestrzennych.
Czytaj więcej…
Program specjalności Przemysłowe Systemy Informatyczne opracowano z myślą o przygotowaniu absolwentów do projektowania inżynierskiego z wykorzystaniem programów matematycznych, projektowania urządzeń elektronicznych z wykorzystaniem programów typu EDA (Electronic Design Automation), tworzenia oprogramowania dla systemów pomiarowych i systemów pomiarowo– sterujących oraz stosowania technologii internetowych w systemach pomiarowo-sterujących, projektowania systemów do wizualizacji procesów przemysłowych i tworzenia oprogramowania wizualizacyjnego, projektowania hurtowni danych, zarządzania hurtowniami danych, prowadzenia analizy danych z wykorzystaniem technologii OLAP, pozyskiwania wiedzy z baz danych, projektowania i obsługi systemów ekspertowych.
Czytaj więcej…
Program specjalności Zintegrowane Systemy Informatyczne opracowano z myślą o wykształceniu absolwenta posiadającego możliwie wszechstronną wiedzę ogólną w zakresie rozwiązywania zadań inżynierskich z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi sztucznej inteligencji, projektowania i produkcji gier komputerowych i mediów cyfrowych z uwzględnieniem współczesnych technologii oraz wymogów stawianych przez przemysł rozrywki elektronicznej oraz ukształtowania podstawowych umiejętności w zakresie przygotowanie do pracy w charakterze projektanta gier i mediów cyfrowych, projektowania hurtowni danych, zarządzania hurtowniami danych, prowadzenia analizy danych z wykorzystaniem technologii OLAP, pozyskiwania wiedzy z baz danych, projektowania i obsługi systemów ekspertowych, zapoznanie studentów z podstawowymi funkcjami oraz strukturą systemów wizualizacji procesów przemysłowych HMI, SCADA oraz omówienie roli systemów wizualizacji w strukturze informacyjnej przedsiębiorstwa SCADA, MES, ERP, podstawowych problemów cyfryzacji, ukształtowania zrozumienia przemian sygnału w systemie cyfrowym oraz umiejętności modelowania elementów systemu cyfrowego przetwarzania danych, podstawowych technik wytwarzania aplikacji sieciowych oraz w zakresie projektowania i wytwarzania aplikacji sieciowych w języku Java.
Czytaj więcej…
Współpraca Microsoft z Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego została nawiązana w 2005 roku. Kooperacja obejmuje wielowymiarową współpracę, ukierunkowaną na optymalne przygotowanie studentów oraz absolwentów kierunku Informatyka do pracy z zaawansowanymi technologiami i narzędziami Microsoft. Firma Microsoft w ramach programu „Microsoft Academy” oferuje m.in. nieograniczony dostęp do informacji o najnowszych technologiach opracowywanych przez firmę oraz możliwość udziału w międzynarodowych projektach Microsoft służących promowaniu wiedzy z zakresu technologii firmy (seminaria, konkursy, konferencje). Ponad to firma Microsoft w ramach umowy DreamSpark Premium przekazuje na potrzeby Wydziału licencje edukacyjne na oprogramowanie. Organizowane są również konferencje technologiczne IT Academic Day. Wystąpienia i referaty obejmują tematykę branży IT, rozwiązań technologicznych oraz nowych trendów branży IT. W czasie konferencji możliwe jest skorzystanie z doświadczenia i wiedzy pracowników Microsoft. Studenci kierunku Informatyka mogą również uczestniczyć w praktykach studenckich.
Microsoft Polska
Studia inżynierskie na kierunku Informatyka na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego pozwoliły mi zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie, dzięki którym podjąłem pracę jeszcze w trakcie studiów. Nowoczesne laboratoria, wykwalifikowana kadra to jedne z głównych atutów studiów na WIEA. Jednak same zajęcia na uczelni to nie wszystko. Obecnie rynek pracy wymaga od studentów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Dzięki Kołu Naukowemu UZ.NET mamy możliwość zdobycia praktyki. Działalności w tym Kole pozwoliła mi na udział w międzynarodowym konkursie Imagine Cup. Jako przewodniczący Koła Naukowego UZ.NET mam także możliwość zdobycia doświadczenia jako lider zespołu i koordynator jego działań. Ponadto, dzięki współpracy Wydziału z firmą Microsoft, studenci mają wiele możliwości — mogą zdobyć wiedzę oraz odbyć staże, praktyki w siedzibie w Polsce lub zagranicą.
Kamil Feliszewski Student Informatyki,
Microsoft Student Partner